Vinyl padló: a jövő padlója?
A vinyl padló vagy kevésbé ismert nevén LVT padló egy PVC (polivinil-klorid) és egyéb adalékokból készült melegburkolat. Erősebb, dekoratívabb, mint laminált társai és sok esetben még lépéshanggátló réteget is tartalmaznak. Strukturált felülete révén a faparkettákhoz hasonlítható. Padlófűtésre egyaránt ajánlott. Vízálló változatai akár a fürdőszobában is megállják a helyüket!
Az LVT padló számos mintázattal elérhető. Igényeid alapján választhatsz olasz kőlap, mediterrán hatású kerámia padló, tölgyfa vagy bükk mintázatú padlópaneleket. A vinyl padló lerakása akár saját kezűleg is elvégezhető. Mivel szakember segítsége nélkül is lerakható, így megtakarítható a munkadíj is.
Ezért imádják a vinyl padlót
Antibakteriális réteg: A vinyl padló antibakteriális tulajdonságokkal bír. Ezért jó választás lehet a gyerekszobába vagy a fürdőhelyiségbe.
Vízálló: Tudtad, hogy a tömör vinyl padló teljesen vízálló? Így nem csupán fantasztikus melegburkolat a vizes helyiségekbe, de a takarítása is könnyű.
Sok minta: A padló és járólap csere költséges és időigényes. Mielőtt a megterhelő felújítási munkálatokat megkezdenéd, nézd meg a kínálatunkban elérhető több tucat vinyl padlót. Válaszd ki az ízlésednek leginkább megfelelő mintájú és felületű terméket!
Ellenálló: A polivinil-klorid anyagból készült burkolat ellenálló a mechanikai behatásokkal szemben. Színét és mintázatát hosszú évekig megőrzi.
Sokszínű felhasználás: Nem csupán a padlóra, de a fali csempére is rögzíthető! Meguntad az elszíneződött fugájú csempét a fürdőben? Pár óra alatt újjá varázsolhatod a helyiséget az LVT elemek segítségével!
Kiváló ár-érték arány: A vinyl padló négyzetméterenkénti ára 5.000-18.000 forint közötti. A prémium minőségű burkolóanyag ár-érték aránya kimagasló.
Milyen aljzaton használható a vinyl padló?
Mielőtt vinyl padlót vásárolnál, érdemes meggyőződni arról, hogy az átalakítani kívánt helyiségben milyen aljzat található. Nem minden felületen használható az LVT padló.
Alkalmazható az alábbi aljzat bármelyikén:
- anhidrid,
- beton,
- cement,
- kerámia (aljzatkiegyenlítést követően, amennyiben a fuga széles és mély),
- kő (aljzatkiegyenlítést követően, amennyiben a fuga széles és mély),
- terrazzo (aljzatkiegyenlítést követően, amennyiben a fuga széles és mély)
- és tömör szerkezetű PVC.
Kerülendő az alábbi aljzat mindegyikén:
- aszfalt,
- bitumen,
- fa parketta,
- laminált padló,
- padlószőnyeg,
- és úsztatott padló.
Klikkes vs. ragasztós vinyl padló
A vinyl padlók böngészése közben feltűnhetett, hogy a burkolat két változatban érhető el: ragasztós és klikkes. Az alábbiakban összefoglaltuk a legfontosabb különbségeket.
Ragasztós vinyl padló
A ragasztós LVT padló rögzítéséhez speciális ragasztóanyagra van szükség. Rögzítése időigényesebb, ára azonban alacsonyabb, mint a klikkes változaté. A ragasztandó padló vékonyabb.
Klikkes vinyl padló
A klikkes vinyl padló ragasztó nélkül fektethető, rögzítési ideje rövidebb, ára azonban magasabb. A klikkes padló vastagabb ragasztós társainál, általában 4-6 milliméter, de előfordul 8, illetve akár 10,5mm vastagságban is. Alátét fektetése javasolt, amennyiben a panel nem tartalmaz már komfortnövelő réteget.
A klikkes és ragasztós változat fektetés utáni végeredménye azonos megjelenést nyújtanak. Ezért a rögzítés nehézsége és a vételár jelenti a fő különbséget.
Vinyl padló lerakása - lépések
1. Tervezés
A vinyl padló lerakása szakember segítsége nélkül is elvégezhető feladat, azonban tervezést igényel. Először fontos meghatározni a burkolni kívánt szoba területét. Ehhez használd az alábbi képletet:
Lefedni kívánt terület (m2) = Szoba hossza (m) x Szoba szélessége (m)
Tehát, egy 5 méter széles és 4 méter hosszú szoba esetén: 5 m x 4 m = 20 m2 a teljes terület. Javasoljuk, hogy a szoba méretnél 8-10%-kal nagyobb mennyiségű padlót vásárolj. Így, ha rögzítés közben hibázol, akkor könnyedén tudod a pótelemekkel korrigálni. És ez a plusz a vágási veszteséget is fedezi. A példa esetében: 20 m2 x 10% = 2 m2 padlóra van szükség. Összesen tehát: 20 m2 + 2 m2 = 22 m2. Ez fel, illetve minimálisan lefele módosulhat a csomagolási egységnek megfelelően.
2. Szükséges eszközök beszerzése, aljzat előkészítése
A vinyl padló lerakásához az alábbiakra lesz szükséged:
- Igényeidnek megfelelő vinyl padló
- Gumikalapács
- Dekopír fűrész
- Távtartó ék
- Ceruza
- Derékszögű vonalzó
- 0,2 mm vastag PE-fólia (párazáró fólia)
- Ragasztószalag
A rögzítéshez nincs szükség speciális ragasztóra, a gumikalapáccsal segítheted a panelek egymásba illesztését.
A fektetés előtt szükséges az aljzat előkészítése. Fontos, hogy az aljzat sík, tiszta, száraz, továbbá húzó- és nyomó feszültségtől mentes legyen. A zajcsökkentés, hangszigetelés és aljzat síkpontosság javítása érdekében javasoljuk a latex vagy PU anyagú, lépéshang elleni alátétréteg alkalmazását.
3. Vinyl padló lerakása
A szükséges anyagok beszerzését követően következhet a vinyl padló lerakása. Ehhez olvasd el a használati útmutatót, amelyben részletesen szerepelnek a fektetési instrukciók! Kövesd a gyártói előírásokat a vinyl padló megfelelő lerakásához! Az eltérő vastagságú klikkes vinyl padlók más fektetési módszert igényelnek. Az alábbiakban bemutatjuk a 2 leggyakrabban használt típus fektetési lépéseit.
4-5 milliméter vastagságú klikkes vinyl lerakása lépésről lépésre:
- Lépés: A burkolás megkezdése előtt tárold két napon át a vinyl padlót 18–22° C hőmérsékleten a beépítés helyszínén, 50–60% relatív páratartalom mellett, zárt dobozban, síkfelületen! Erre azért van szükség, hogy a burkolóanyag akklimatizálódjon.
- Lépés: Az akklimatizálódást követően kezdődhet a burkolás! Kezd a fektetést a helyiség jobb sarkától kiindulva! Az első panelt úgy fektesd le, hogy a hosszoldal hornya a fal felé nézzen.
- Lépés: Pattintsd rá a második táblát az első rövid oldalára, majd a gumikalapács segítségével üsd össze a padlókat, amíg síkba kerülnek! Folytasd ezt a lépést a többi padlópanelnél!
- Lépés: Indítsd a második sort, az első sor utolsó levágott, legalább 150 milliméter hosszúságú elemével! Illeszd a második sor elemét az első sor elemének hosszoldalára, majd pattintsd egymásba a padlóelemeket! A további soroknál a szomszédos sor hossztoldásai között legalább 150 mm távolságnak kell lennie. 150 m2-nél nagyobb területű helyiségekben tágulási hézagot kell kialakítani, amely küszöbtakaró profil segítségével lefedhető.
- Lépés: Az utolsó panelsor szélessége eltérhet a panelelem szélességétől. Ilyenkor szükséges a vinyl padlót méretre vágni. Ehhez helyezd a beszabandó panelt pontosan az előző sorra, majd jelöld be egy másik panel segítségével a hosszirányú vágás helyét! A vágást követően beilleszthető az egyedi méretű panel.
Szeretnéd megismerni a fektetési instrukciókat még részletesebben? A Designvinyl Basic Rigid termékeink fektetési útmutatója itt olvasható.
10,5 milliméter vastagságú, HDF hordozójú klikkes vinyl lerakása lépésről lépésre:
- Lépés: A burkolás megkezdése előtt tárold két napon át a vinyl padlót zárt dobozban, síkfelületen olyan hőmérsékleten és relatív páratartalom mellett, amely a későbbi használati körülményeknek megfelel! További fontos lépés, a burkoló elemek összekeverése az esztétikusabb megjelenés érdekében!
- Lépés: Terítsd le a párazáró PE-fóliát! Ügyelj arra, hogy a fólia átfedése legalább 20 centiméter legyen, majd ragaszd össze a széleket ragasztószalag segítségével! A falaknál 5 centiméter magasságban hajtsd fel a fóliát! A szegélylécek rögzítését követően levágható a felesleg.
- Lépés: A vinyl padló fektetését megelőzően, mérd le a szoba hosszát! Erre azért van szükség, mert az utolsó sorba fektetett elem szélessége legalább 5 centiméter hosszú kell, hogy legyen. Ehhez olykor a kezdő és az utolsó elemet is méretre kell vágni, ezt a szoba mérete alapján határozhatod meg.
- Lépés: Az előkészületi feladatokat követően jöhet a vinyl padló lerakása. Kezd a munkát a jobb sarokban és fényforrás sugaraival párhuzamos irányba fektesd az elemeket!
- Lépés: Fordítsd a deszka csapos oldalát a fal felé. Hagyj 10 mm-es hézagot a rövid oldalon és ékeld ki! Állítsd be a hosszanti oldal hézagtávolságát a 3. sor lerakása után!
- Lépés: Fejezd be az első sort az elemek fektetésével! Tartsd a következő elemet ferdén az elsőhöz képest, majd hajtsd le a padlóra. Fejezd be az első sort!
- Lépés: Vágd le a sor utolsó elemét, és kezd ezzel a következő sort, amennyiben az elem legalább 30 centiméter hosszú! Ellenkező esetben használj új elemet!
- Lépés: Vágd a megfelelő méretre az utolsó panel szélességét! Fontos, hogy maradjon 10 milliméter szélességű dilatációs hézag a faltól. A panel nem lehet 5 centiméternél kisebb szélességű.
A részletes fektetési útmutató ezen a linken olvasható WICANDERS termékeinkhez.
FONTOS: az itt leírtaktól eltérő gyári előírások is előfordulhatnak, ilyen esetekben mindig a gyári utasításokat kell követni!
Konklúzió
Cikkünkben megismerhetted a vinyl padló előnyeit, fektetésének lépéseit és különböző típusait. A népszerű melegburkolat egy költséghatékony és időtakarékos megoldás lehet a padló vagy járólap csere helyett. Előnyei közé sorolható a saját kezű rögzíthetőség, a vízállóság, a sokszínűség és a kedvező műszaki tulajdonságok.
Szeretnéd újjávarázsolni lakásod? Vásárolj vinyl padló termékeink közül!